Czym palić w kominku?

Parę lat temu zapanowała moda na kominki. Już nie tylko posiadacze domków jednorodzinnych marzą o salonie z kominkiem, przed którym można usiąść wieczorem z lampką wina i zrelaksować się po ciężkim dniu. Moda na kominki opętała również ludzi zajmujących niewielkie mieszkania w blokach. Dobrze zaprojektowany kominek może być ozdobą zarówno domu, jak i mieszkania. Kominek jest jednocześnie źródłem ciepła, jak i sposobem na ocieplenie klimatu mieszkania. Wielu posiadaczy kominków zadaje sobie jednak pytanie – czym najlepiej palić w kominku?
Wielu miłośników kominka uważa, że najlepiej palić w nim drewnem, jednak nie każdy jego rodzaj nadaje się do kominków. Najlepsze jest drzewo pochodzące z liściastych drzew – pali się ono równo i spokojnie, nie wydziela oparów. Jest to najczęściej stosowany środek do palenia w kominku. Drzewa iglaste, chociaż mają pewną grupę swych zwolenników, nie są zalecane jako środek opałowy – zawarta w nich żywica osadza się na ścianach kominka, przez co palenisko trzeba dość często gruntownie czyścić.
Bardzo popularne są również brykiety. Możemy na rynku spotkać ich dwa rodzaje. Brykiet wytwarzany z węgla brunatnego jest tańszy, jednak nie zawsze produkowany jest z dobrej jakości węgla. Brykiet z wiórów drzewnych, choć droższy, jest lepszym rozwiązaniem. Warto dodać, że brykiet drzewny jest bardzo ekologicznym sposobem palenia w kominku.
Podobne do brykietów są palety, które kupić możemy w naszych sklepach w formie granulatu. Te niewielkie granulki składają się z trocin, wiórków i innych odpadków pozostałych po obróbce drewna w tartaku.
Niektórzy do opalania stosują gaz ziemny lub nieco tańszy propan-butan. Nieliczni decydują się na stosowanie węgla kamiennego, który należy do najbardziej brudzących środków opałowych.
Przy wyborze odpowiedniego środka opałowego należy pamiętać przede wszystkim o tym, by dostosować je do naszych oczekiwań i możliwości finansowych (nie każda metoda palenia w kominku wychodzi na dobre naszym finansom).

Dodaj komentarz